Arthur Koestler „Płomień i lód”

cover (61)Arthur Koestler „Płomień i lód” , Wydawnictwo Magnum.

Rzadko sięgam po biografie czy autobiografie, nudzą mnie piekielnie, ale ta jest napisana z takim polotem, że przyjemność z czytania gwarantowana. Rewelacja, wciągająca i warta przeczytania.

1905-1983 Arthur Koestler dla jednych angielski pisarz węgierskiego pochodzenia, dla mnie Węgier z urodzenia i tyle, czasami zastanawiam się na jakiej podstawie przydziela się narodowość, bo reguł w tym ciężko szukać. Pisarz, którego życie było pełne wzlotów i upadków, niesamowitych splotów wydarzeń, i wystarczyłoby na niejedną książkę. Nie znam twórczości Koestlera, jednak w internecie przy nazwisku autora i autentyczności podawanych przez niego faktów pojawiają się znaki zapytania, niestety brak rozeznania w temacie nie pozwala mi na nic więcej ponad wspomnienie o ich isteniu.

„Naprawdę niezwykłe w tym wszystkim wydaje mi się to, że mimo całej naiwności ojcu przez długi czas znakomicie się wiodło. Z wiekiem coraz bardziej zdumiewał mnie paradoks, że osoba tak łatwowierna, wręcz dziecinna, potrafi zarabiać pieniądze w bezlitosnym świecie interesów. Wiele lat później, gdy poznałem kilku naprawdę bogatych ludzi, paradoks ten dostrzegłem jeszcze wyraźniej. Potentaci, z którymi się w ciągu życia zetknąłem – wydawcy, marszandzi, bankierzy, producenci filmowi – byli co do jednego osobami ekscentrycznymi, irracjonalnymi i z gruntu naiwnymi; przeczyli więc potocznej opinii, że przedsiębiorca to człowiek twardy i diabelnie sprytny. Widocznie osobników przebiegłych, bezwzględnych i wyrachowanych można spotkać tylko w świecie drobnych i średnich interesów; ludzie robiący naprawdę wielkie pieniądze muszą posiadać szczególny dar, nie mający wiele wspólnego z inteligencją, jak talent do gry na puzonie albo do jazdy na wrotkach. Niestety, talent ten nie jest dziedziczny.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s